/ 0324 238 08 02

/ info@zonetasarim.com

MUTLAKA KULLANILMASI GEREKEN EN İYİ 5 SEO ARACI

/ / MUTLAKA KULLANILMASI GEREKEN EN İYİ 5 SEO ARACI

MUTLAKA KULLANILMASI GEREKEN EN İYİ 5 SEO ARACI


SEO için sadece tanıtım ya da site içerisinde çeşitli iyileştirmelerin yapılması yeterli değildir. Aynı zamanda sitenizin nasıl göründüğü ve size ipuçları verecek araçlar da kullanılarak, hem SEO’nun siteyi nasıl etkilediği takip edilmeli hem de eksikler görülerek gerekli iyileştirmeler yapılmalıdır.

blog-image

SEO konusunda kullanılabileceğiniz bu araçların pek çok noktada size ve sitenize katkısı olacaktır. Genel olarak toparlamak gerekirse SEO araçlarının katkıları şöyledir; Sitenizin görünürlüğü ve tanınırlılığı artar İnternet dünyasında tanınmış markanızın değeri yükselir İyi bir stratejinin yapılarak yarışa girilmesini sağlar Farklı anahtar kelimelere yönelik araştırma yapılara, içerik planlamasının daha doğru oluşması sağlanır Sosyal medya performansının takip edilmesini sağlar Siteniz için en iyi içeriğin oluşturulmasına katkı sağlar Web sitenizi pek çok alanda destekler ve gelişmesini sağlar Sizlerle paylaşacağımız araçlar, en çok tercih edilen uygulamalar olduğu gibi güvenilirdir ve siteniz için herhangi bir zarar yaratmayacaktır. İşte kullanabileceğiniz en iyi 5 uygulama:

Mozbar: MozBar özellikle iyi bir link yapısı kurmak isteyen kişiler için çok iyi bir seçenektir. Tarayıcılar ile uyumlu bir eklentiye de sahip olan MozBar, böylece pratik bir kullanım sunmaktadır. Böylece ziyaret edilen her sayfa için detaylı ve özel bilgiler verilerek, MozBar üzerinden site analizinin yapılması sağlanmaktadır. Öyle ki sunulan bilgilerde domain ve sayfanın ne kadar iyi durumda olduğu, HTML elements olarak değerlendirilen yazılım açısından durumu, sayfanın aldığı backlinkler (Dofollow ve nofollow gibi sınıflandırılmış şekilde), web sitenin lokasyonu ve IP adresi gibi bilgiler MozBar ile öğrenilebilir. Bu araç ile özelikle rakip analizi yapılır ve böylece rakiplerin hangi backlinklere sahip olduğu ve güncel durumuna göre özel bir SEO stratejisi geliştirilebilir.

Google Analytics: SEO konusunda yardım alınabilecek ve belki de olmazsa olmazlar arasında yer alan araçlardan bir tanesi de Google Analytics olmaktadır. Sunduğu bilgilerin yanı sıra Google Analytics’in Google tarafından kullanıma sunulması da aracın en cazip seçeneklerinden birisidir. Sitenin tanımlanması ve siteye yerleştirilen takip kodu ile birlikte Google Analytics aktif hale getirilebilmektedir. Sitenin trafiği, Google aramalarındaki durumu gibi hemen hemen tüm detaylar Google Analytics ile görülebilir. Bu açıdan içeriklerin kullanıcılar tarafından ne kadar ilgi gördüğü, siteden hemen çıkış oranı, siteye giriş yapan kullanıcıların sitede neler yaptığı gibi her detay Google Analytics ile öğrenilir ve böylece önemli bilgiler sağlanabilir. Google Analytics verilerini okumak ve bu doğrultuda işlem yapmak için ileri derecede bilgiler gerekse de ziyaretçi sayınızı öğrenmek için dahi Google Analytics’i tercih edebilirsiniz.

Copyscape: Site içeriğinin kopya konusundaki durumunu görmek ve kopya içeriklerin tespit edilmesini sağlamak için Copyscape yeterli desteği sunmaktadır. Copyscape ile yapacağınız sorgulamalar sayesinde içeriklerinizin başka sitelerde yayınlanıp yayınlanmadığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Böylece sitenizin özgünlük durumunu her zaman korumanız da söz konusu olacaktır. Aylık 5 Dolar gibi düşük bir ücreti bulunan Copyscape ile birlikte pek çok işlemi daha otomatik ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Seer’s Seo Toolbox: Ücretsiz seçeneklerden birisi ve aynı zamanda oldukça popüler olan SEER’s SEO Toolbox, pek çok özel araçtan oluşur. Bu bakımdan siteniz için pek çok farklı işlemi yapabileceğiniz araç, aynı zamanda birden fazla kişinin de ortak bir proje üzerinde çalışmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan ekibiniz ile birlikte araç üzerinden daha hızlı bir şekilde SEO çalışmalarını yürütebilir ve aynı zamanda her zaman kontrol şansını da elde edebilirsiniz.

Ahrefs: MozBar ile benzer özelliklere sahip olan Ahrefs, küçük farklılıklar ile sektörde en çok kullanılan sistemlerden birisi olmuş durumdadır. Özelikle 15 dakikada bir güncellenen ve böylece sürekli güncel bilgiler üzerinden hizmet verme imkanı sunan Ahrefs ile rakip sitelerin link yapısını öğrenebilirsiniz. Ayrıca özel bir SEO raporu oluşturan Ahrefs, sitenizdeki tüm hataları, eksikleri ya da olumlu durumları da paylaşarak sitenizi geliştirmenizi sağlar. Fakat Ahrefs konusunda en büyük handikap, üyeliklerin yüksek fiyatlardan olmasıdır.

Kaynak: Aktif Haber
Yükleniyor...