/ 0324 238 08 02

/ info@zonetasarim.com

MOBİL İNTERNET KULLANIM ORANLARINI ARTIYOR

/ / MOBİL İNTERNET KULLANIM ORANLARINI ARTIYOR

MOBİL İNTERNET KULLANIM ORANLARINI ARTIYOR

Son dönemlerde internet kullanım alışkanlıklarının değiştiği görülürken masaüstü kullanımdan ziyade mobil kullanımlar daha çok ön plana çıkmaya başladı. Uluslararası alanda yapılan yeni araştırmalar mobil kullanımın ilk defa masaüstü kullanımı geçtiğini ortaya çıkardı. Milyarlarca web sayfası üzerinden yapılan araştırmalarda uzun zamandan beri mobil internet kullanımının yükseldiği görülürken son raporlar ile birlikte masaüstünün mobile göre geride kaldığı belirtildi.

blog-image
ARAŞTIRMALAR STATCOUNTER’DAN

StatCounter tarafından yapılan araştırmalar sonrasında masaüstü internet kullanımı yüzde 48 oranlarında kalırken mobil versiyon yüzde 52 oranlarına kadar yükselmeyi başardı. Bu bakımdan uzun zamandan beri yükselişte olan mobil internet kullanımı yine uzun zamandan beri düşüşte olan masaüstü internet kullanımını geçmeyi başardı.

MOBİL ZİRVEYİ BIRAKMAZ

Bundan sonraki süreç içerisinde internet kullanımının daha çok mobile dönmesi beklenirken masaüstü internet kullanımının ilerleyen dönemlerde mobil kullanımı geçmesi beklenmiyor. Bu bakımdan büyük bir kırılma 2016'nın Ekim ayı itibariyle yaşanmış durumda. Web sitelerinin mobil uyumlu olması artık çok daha fazla önemli bir hale geldi. Site sahiplerinin mobil uyumlu bir şekilde sunacağı hizmetlerden çok daha fazla geri dönüş alabilmesi ve daha kolay bir şekilde başarıya ulaşabilmesi mümkün. Bu açıdan önümüzdeki dönemlerde Google tarafından yapılacak yeni algoritmalarda mobil uyuma daha fazla ağırlık verilmesi bekleniyor. Öyle ki artık mobil uyumdan ziyade sitenin daha kolay bir şekilde yönetilebilmesi, içeriklerin daha okunaklı olabilmesi ve diğer önemli detayların Google tarafından önemsenmesi ve bu doğrultuda yeni algoritmaların geliştirilmesi bekleniyor.

ONLİNE TEST YAPILABİLİR

Mobil uyum konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin web sitelerini ilk olarak Google araçları ile kontrol etmesi gerekir. İnternet üzerinden yapılacak testlerde internet sitesinin mobil açıdan durumu kontrol edildikten sonra eksik olan bölümlerin tamamlanmasıyla birlikte mobil uyum kolay bir şekilde yakalanabilir. Bu açıdan mobil uyum konusunda Google ile iyi bir çalışma yapmak ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak isteyen kişilerin mutlaka Google algoritmalarına karşı düzenleme yapması gerekiyor. Bu konuda gerekli tüm kaynaklar da resmi Google blog sitelerinde mevcut.

Kaynak: veteknoloji.netYükleniyor...